این گندم سرطان را از شما دور می‌کند

نان هنگام پخت یک ماده سمی خطرناک به نام آکریل آمید تولید می‌کند که به اعتقاد کارشناسان سرطان زا است و هنگام تست شدن، مرگبارتر می‌شود.

هرچه رنگ نان تست تیره‌تر شود، میزان آلودگی تولید شده نیز بیشتر خواهد بود و به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند از خوردن غذا‌های سوخته پرهیز شود.

اکنون موسسه راثماتد ریسرچ در هارتفورد شایر آزمایش‌های میدانی روی گندمی انجام داده که به طور ژنتیکی تولید شده تا میزان آکریل آمید آن هنگام پخت کمتر شود.

آزمایش‌ها نشان داد هنگامی که این غله به آرد تبدیل و سپس پخته شد، میزان آکریل آمید آن تا ۴۵ درصد کمتر از نان‌های معمول بود.

به گزارش شفاف، پروفسور نایجل هالفورد رهبر این پژوهش گفت: نان حاوی مقدار آکریل آمید است و این مزیان هنگام تُست کردن نان بیشتر می‌شود. ما گندم را مهندسی کردیم تا ژن‌هایی مربوط به تولید این فرایند در غله حذف شود.

آکریل آمید در سال ۲۰۰۲ میلادی کشف شد و از آن زمان تاکنون تولید کنندگان مواد غذایی را نگران کرده است. این ماده به سرطان در جوندگان منجر می‌شود و کمیسیون اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده آکریل آمید در غذا احتمالا ریسک ایجاد سرطان در بدن مصرف کنندگان در تمام گروه‌های سنی را افزایش می‌دهد.

آکریل آمید علاوه بر نان تُست شده در غذا‌های سرخ کردنی، پختنی، کبابی از جمله چیپس، سیب زمینی کبابی و قهوه نیز وجود دارد.

منبع: تلگراف

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید