مسئولان طرح آمایش سرزمینی را پیگیری کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر حسینی محراب ظهر امروز پنجشنبه در مراسم روز جهانی تالاب‌ها که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این نشست‌ها برکات خوبی خواهد داشت اما این نشست‌ها باید این منجر به برنامه و حل مشکلات شوند.

استاندار خوزستان افزود: تالاب‌ها در کنترل سیلاب، تعدیل هوا، جلوگیری از فرسایش خاک و معیشت مردم نقش پررنگی دارند.

وی عنوان کرد: ایران بدون تالاب مشکل زیادی خواهد داشت؛ اگر روزی تالاب‌ها وجود نداشته باشند مشکلات زیادی از جمله مشکلات جمعیتی، سیاسی و اقتصادی خواهیم داشت؛ بنابراین باید تالاب‌ها زنده و پویا باشند و از خشکی آن‌ها جلوگیری شود.

حسینی محراب با اشاره به اینکه ریزگردها و گرد و غبارهای شدید زندگی را بسیار سخت می‌کنند، گفت: توسعه یا محیط زیست بحث قدیم‌الایام بوده اما آنچه باید مسئولان پیگیری کنند، طرح آمایش سرزمینی است چون اگر قرار است صنعتی را در یک منطقه گسترش دهیم باید صنعت متناسب با زیست بوم همان منطقه باشد.

وی افزود: امروز دنیا در حال رها کردن خود از صنایع سنگین و روی آوردن به دانش‌بنیان‌ها است که اشتغال، درآمد و ارزش‌افزوده بیشتری دارند؛ بنابراین اینکه کسی طرح تفصیلی خوبی در مورد صنعتی تهیه می‌کند نباید بگوییم باید این صنعت و در این نقطه انجام شود.

حسینی محراب تصریح کرد: نباید اجازه دهیم پتروشیمی‌های بالادست در خوزستان شکل بگیرند بلکه باید زنجیره صنایع پایین‌دستی ایجاد شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه استفاده از امکانات جدید برای حفظ تالاب‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: فناوری‌های جدید، پهپادها، هواپیماهای سبک و ماهواره‌ها و آنچه می‌توانیم باید دنبال شوند؛ در حال حاضر بسیاری از مسائل دنیا به‌صورت فنی کنترل می‌شوند و کنترل فنی در تالاب‌ها باید انجام شود تا ببینیم چگونه با تالاب‌ها برخورد می‌شود.

حسینی محراب با تاکید بر تأمین حق‌آبه تالاب‌ها بیان کرد: استفاده از پمپ‌های غیرمجاز و انحراف مسیرهای رودخانه‌ها در تأمین نشدن حق‌آبه تالاب‌ها اثر دارد که این مسائل باید اصلاح شوند.

استاندار خوزستان تأکید کرد: باید تغییر ذهن مدیران متناسب با دید مدیریت محیط زیست انجام شود تا شیوه‌های حفاظت جدید از تالاب‌ها انجام شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید